Online Çap Sınav Programı Toplantısı

Bilindiği gibi Çift Anadal programında eğitim alan öğrencilerin durumu dikkate alınarak sınav programlarının hazırlanması için Harran Üniversitesi mühendislik fakültesinde sınav dönemlerinden önce sınav programını hazırlayan görevliler tarafından Çap sınav toplantısı yapılmaktadır. Her öğrencinin dersleri tek tek tüm bölümlerce kontrol edilmekte ve çakışma durumuna göre program düzenlenmektedir.Bu kontrolü bir yazılım kullanmadan yapmak oldukça zahmetli ve yorucudur.Ayrıca derslerin tek tek görevlilerce kontrol edilmesinden dolayı gözden kaçan dersler olabilmekte ve bu durum çeşitli sıkıntılar oluşturmaktadır.Ayrıca görevliler toplantı sonrasında kendi bölüm içi derslerinde bir değişiklik yapmak isteseler dahi çakışma durumunu toplantı dışında kontrol edemediklerinden değişiklik yapamamaktadırlar. Aynı problemler final ve bütünleme için tekrar meydana gelmekte ve her program hazırlanışında yeniden bu zaman alıcı kontrol bir yazılım kullanmadan yapılmaktadır, oysa yazılım kullanılması durumunda vize için belirlenen ve programa işlenen öğrenciler sisteme kayıtlı kalacağı için final ve bütünleme de herhangi bir kontrole gerek duyulmadan sınav programı hazırlanabilir. Bu yazılım, belirtilen sorunların hiçbirini yaşamadan vakitten ve enerjiden tasarruf ederek sınav programı hazırlayabilmenizi sağlamak adına tamamen gönüllü olarak işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştırmak için hazırlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Çap Sınav Programı Sistemine Giriş

Program Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

Önemli Not:  Chrome tarayıcısı ile sayfanıza ulaştıktan sonra veri giriş ekranının yavaş yüklenmesi veya hiç yüklenmemesi vb. bir problem ile karşılaşırsanız  Chrome tarayıcısını kapatıp Yandex, Firefox, Microsoft Edge ya da Internet Explorer vb. bir tarayıcı ile sisteme tekrar giriş yaparak sorunsuz bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

 

1. Tüm bölümler arası yapılacak online toplantı başlamadan en geç 60 dk önce kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapınız. Programın web ortamında tamamen açılması için 1-2 dk bekleyiniz.Kendi bölüm sınav programı sayfanıza ulaştıktan sonra sol menüdeki  "Öğrenci Tanımlama ve Listeyi görme" bağlantısına tıklayarak veya alt bölümden ogrenci sekmesi aracılığıyla öğrenci tanımlama alanına geliniz. Çap'a tabi olan bölümün kendi bölümünüzle ilgili öğrenci listesi tanımlanmışsa o listeyi esas alarak program tanımını yapınız eğer liste tanımlanmamışsa listeyi tanımlayınız, sizden sonra giriş yapacak bölüm öğrenci listesinde size uyacaktır. Bu işlemin ardından  Çift Anadal'a tabi olan bölüm derslerinizi (Çift Anadal programı ile bölümünüze kayıtlı olan öğrencilerin bölümünüzden aldığı  dersleri) hazırladığınız sınav programına göre tanımlanan öğrenci listesini dikkate alarak uygun yere giriniz. Çap dersi olan dersin adını yazınız ve ders adının girildiği bölümün altındaki açılır menüyü kullanarak dersin durumunu çap dersi olarak seçiniz.  Çap dersi olmayan diğer alanlara ders adı girilmesine gerek yoktur. Sadece Çap dersleri sisteme girilecektir.  Aynı derse birden çok öğrenci ve bölüm için Çap tanımlaması yapabilirsiniz.

 

 

 

 


 

2.Toplantı başladığı sırada her bölüm sınav programını sisteme girmiş olmalıdır.Her bölümün programı sisteme girildikten sonra, çakışan çap derslerini sistem kırmızıyla işaretleyip hangi bölümle hangi dersin çakıştığını gösterecektir.Üst bölümdeki konuşma penceresinden rumuz bölümüne bölüm adınızı girerek online toplantıda bulunan herkesle anlık görüşebilirsiniz.Bu sayede çakışan dersleri kimin programda değiştireceğine karar verip çakışan ders problemini çözebilirsiniz.

 

 

3.Programda sınav saatleri sabittir bu yüzden kendi sınav programınızı sisteme uygun şekilde girmelisiniz.

4.Aynı saatte iki ders varsa; her iki dersi de aynı kutucuğa yazıp çap dersi mi bölüm dersi mi seçimini yapmalısınız.Örneğin Statik ve İş Hukuku derslerinin her ikisi de 8:30'da başlıyorsa ve İş Hukuku çap dersi ise 8:30 daki kutucuğa İş Hukuku yazmalısınız ve seçimi de çap dersi olarak seçmelisiniz. Aynı saatte birden fazla Çap dersi varsa kutucuğa her iki dersi de yazıp altındaki açılan menülerden uygun seçeneği seçmeniz gerekmektedir.

 

 

5.Programda bulunmayan bir saatte sınavınız varsa; bunu programda bu sınavı kapsayan tüm bölümlere girmelisiniz.Örneğin sınavınız 14.00-15.30 arasında ve çap dersi olsun.Programda varolan saatler 13.00-14.30 ve 15.00-16.30 şeklindedir.Bu ders her iki saati de kapsadığından bu dersi sistemde 13.00-14.30 ve 15.00-16.30 olan her iki alana da girmelisiniz ve her iki alanı da çap dersi olarak seçmelisiniz.

 

6. Giriş işlemi bittikten sonra sayfanızın en altında bulunan "Veri Girişi Tamamlandı, Programı Kontrol Et" bağlantısına tıklayıp yenilenen sayfayı kontrol ediniz. Her hangi bir sorun yoksa sayfayı kapatabilirsiniz.

 

7.Her kullanıcıya diğer bölümlerin programını görme yetkisi de verilmiştir. Başka bölümlerin sistem sayfalarını incelerken yanlışlıkla bir değişiklik yapmamaya özen gösterilmelidir. Giriş yapılırken doğru bölüm sayfasına giriş yapıldığından emin olunmalıdır.

Sorularınız için sitedeki iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Arş. Gör. Arda Burak EKMEN

Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü